ТРИ ДНИ В МИНАЛОТО, НАСТОЯЩЕТО И БЪДЕЩЕТО НА АНТРОПОСОФСКАТА МЕДИЦИНА
Като участник в първото тригодишно обучение по Антропософска медицина в България, организирано от Радослава Ангелова, представител на АОБ, с водещи – изявени лекари от Русия, в което надграждат своите знания над 30 български лекари, зъболекари, фармацевти, психолози, терапевти и хора с други специалности, в периода 18 – 20. май 2026 год. посетихме три знакови за антропософската медицина места: фирмата за производство на антропософски препарати и козметика "ВАЛА" в Бад Бол, също "АБНОБА" – изследователски институт и производител на противораковия препарат "АБНОБА ВИСКУМ" с растението бял имел, дадено още от Рудолф Щайнер, доразвито в изследвания от д-р Ита Вегман и техните последователи, както и антропософската клиника "ПАРАЦЕЛЗ". Мястото, в което тя е създадена, е известно с действителното присъствие и работа тук на Парацелз, с богатството от минерални извори, както и с по-късната работа тук на Вегман, семействата Хаушка и Колиско.
На всяко едно от трите места перфектната организация включваше лекционни цикли и презентации на известни антропософски лекари, запознаване с процесите на производство на антропософските препарати, със създаване на жива връзка с мястото – като например в градините на "Вала" се докоснахме до ритъма на отглеждане на различните растителни видове, участващи в антропософските препарати. Станахме също и част от алхимичната дейност по стриване на жива растителна маса за създаване на първична майчина субстанция. Освен до миналото и историята на трите института можахме до почувстваме и техния настоящ ритъм и живот. Правеше впечатление и грабваха самите местности, в които те са създадени – далеч от големите градове, от шума, индустрията и мръсния въздух – край нас се разстилаше безкрайна зеленина, изпъстрена с много цветове, спретнати малки селища и безкрайни птичи песни.
И едно от най-впечатляващите места за мен, въпреки че съм посещавала вече първата антропософска клиника – в Арлесхайм, създадена от д-р Ита Вегман и Р. Щайнер, в която също като група ни представиха преди години много техни терапии, тук отново почувствах същата атмосфера, аромат и отношение към човека-пациент: почувствах истинската човечност. Тук лекуват не само с препарати и с различни антропософски насочени терапии, но и с отношение, с истинска човешка грижа, лекува самата архитектура, цветовете в болничните помещения, лекува всяко кътче, пипнато с любов и светлина в сърцето. В малкото куполообразно предверие на клиниката ни посрещнаха пиано и чембало - всяка сутрин тук желаещи пациенти и лекарите започват деня си с песен в ЗАЕДНОСТ!
Антропософската медицина е призната от СЗО като част от семейството на интегративно насочените медицини, съвместно с китайската, индийската... Ако мога да нарека медицината "хуманна", предвид на Хипократовата клетва, която всеки един лекар дава в началото на своята работа с пациентите, да, тук видях истинска ЧОВЕЧНОСТ!
Крайно време е тя да стане ЧАСТ ОТ НАСТОЯЩЕТО И БЪДЕЩЕТО НА БЪЛГАРИЯ!