
Лечебната евритмия е метаморфоза на художествената евритмия, а началото на художествената евритмия е поставено през 1912 г. от Рудолф Щайнер и е наречена Изкуство на движението.
„За Лечебната евритмия, като важен фактор в лечението, ние трябва да благодарим на Рудолф Щайнер. До 1921 г. евритмията като изкуство, а също и в нейното педагогическо въздействие, бе до голяма степен развита както от медицинска страна, така и от страна на някои евритмични въпроси, поставени към Рудолф Щайнер за това, дали определени евритмични движения имат непосредствено лечебно въздействие. Евритмистките Ерна Волфрам и Елизабет Бауман бяха тези, които неуморно работеха в тази насока.
Като отговор на тези въпроси, през април 1921г. в рамките на един курс за лекари и студенти по медицина Рудолф Щайнер държа редица доклади, в които той постави основите на една Лечебна евритмия. Той модифицира евритмичните движения и позволи така възникналите практични упражнения да бъдат демонстрирани за първи път от някои посочени/избрани личности, като с това успя да създаде основата на една особено важна за антропософската медицина евритмична двигателна терапия. През следващите години той можа, също така, по-съществено да допълни тези упражнения чрез указания за определени случаи на заболявания.
През 1922г. Рудолф Щайнер помоли настоятелно д-р Грета Бокхолд да поеме грижите по лечебната евритмия и обучението по този предмет. Самата тя като лекар премина едно евритмично обучение и оттогава продължи да работи неуморно върху теоретическото и практическото разширяване на лечебната евритмия. Тази книга съдържа обобщено това, което бе развито като добър опит в многобройни курсове на обучение.
То може да бъде от една страна ръководство/учебник за лечебните евритмисти в тяхната работа, от друга страна трябва, и това изглежда е особено важно, да дава възможност на практикуващите лекари да навлязат основно в този клон на терапията.
Искам тази книга да допринесе за това, лечебната евритмия да добие палагащата ѝ се централна роля в Антропософската медицина. Това би било едновременно най-реалната благодарност, която можем да засвидетелстваме на Рудолф Щайнер.”
М.П. ван Девентер
„През април 1921г. в Гьотеанума, в Дорнах, се проведе един курс за лекари. По време на тези мероприятия Рудолф Щайнер даде първите 6 доклада за Лечебната Евритмия(1) за лекари и поканените към тях евритмистки. Там бяха уточнени всички основни упражнения по Лечебна Евритмия.
Последва (като заключение бе представен) един 7-ми доклад, само за лекари, който разгледа повече физиологичните страни на Лечебната евритмия.
Във Валдорфското училище в Щутгарт, както и в съществуващите клиники там и в Арлесхайм тези указания започнаха да се прилагат в лекарската практика.
Човек изживява с учудване разнообразните възможности, които разкриват тези нови лечебни методи.
Когато през 1923/24г. започна лечебно-педагогическата работа, Лечебната евритмия за лечението на деца, които се нуждаят от душевни грижи стана един многозначителен лечебен фактор. През 40-те години, които изминаха от основаването, бе натрупан много голям опит в училищата, лечебно-педагогическите институти, клиники и в частната практика на много лекари. Така Лечебната евритмия се превърна в една нова терапия. В годините, когато човек още можеше да попита Рудолф Щайнер, той даде много указания за определени конкретни случаи и пред нас стоеше задачата чрез наблюдение, и обучение, да стигнем толкова далеч в конкретния случай, че да можем да доведем подходящия звук до точното му приложение. През това време бяха обучени стотици лечебни евритмисти, много от тях действащи, за да задоволят нарастващите изисквания.
От всички тези, които не са участвали в полагането на основите на Лечебната евритмия се изразява едно настоятелно желание за едно изложение (описание) на основните елементи и за едно автентично описание на указанията на Рудолф Щайнер.
Естествено, при всяко упражняване на Лечебната евритмия се пораждат все по-нови упражнения, които винаги биват разкрити от клиничната картина на болестта. Те не се ползват в същия смисъл като материал за обучение, както дадените от Рудолф Щайнер. При това трябва да се направи опит да се систематизират, доколкото е възможно, и дадените редове за упражнения. Има дадена една сигурна база(основа) за по-нататъшното развитие на Лечебната евритмия, ако се връщаме постоянно назад към първоначалните указания на Рудолф Щайнер. Въобще не можем да кажем, че в Лечебноевритмичния курс се съдържа всичко, от което се нуждаем за приложението и за разширяването на тази нова терапия. Лечебнaта евритмия стои в началото на своето развитие, затова всичко, което е описано в настоящата книга може да се разглежда като инициатива (подтик, предложение) за едно по-нататъшно изучаване.
Две важни терапевтични сфери на приложение на Лечебната евритмия съзнателно не са засегнати: от години се прилагат с голям успех упражнения специално за очните болести. Този дял на Лечебната Евритмия в основата си (в общи линии) бе разширен от д-р Илзе Кнауер. Съществува надеждата, че д-р Кнауер ще пише сама за това.
Освен това голямата област на тон-лечебната евритмия предлага още много терапевтични възможности. Тук са налице (съществуват) само някои указания на Рудолф Щайнер. Колкото повече намалява вътрешната подвижност на човека, толкова повече се нуждае той от отпускащите, поддържащи равновесието, засилващи същността на човека лечебни сили на тон-евритмията. Заедно с г-ца Ван дер Палс, аз можах да разработя първите основи, които също бяха дадени по-нататък като курсове. Все още би било прибързано те да се побликуват. Някои лечебни евритмистки като например г-ца Елзе Ситтел и г-ца Труде Теттер непрекъснато продължават да работят в областта на лечебната тон-евритмия.
За помощта при изготвянето на тази книга съм много благодарна на г-ца Лили Херц. Нейното предложение за помощ даде първият импулс за написването на тази книга, след което тя започна много да се търси при един преговорен курс по Лечебна Евритмия през юли 1960г.
Също искам да изразя благодарността си към лечебната евритмистка в клиниката в Арлесхайм г-ца д-р Саттлер и г-жа Ерика Мулер за тяхната готовност винаги да помагат, също и на г-жа Кристел Зухантке за нейните рисунки и илюстрации.
Д-р мед. М.Кирхнер- Бокхолт
Oткъс от "ОСНОВНИ ЕЛЕМЕНТИ НА ЛЕЧЕБНАТА ЕВРИТМИЯ"
Д-р мед. Маргарете Кирхнер Бокхолт
Превод Росица и Димитър Левашки